dziki
fot. Fotolia

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest w Polsce dużym problemem i poważnie zagraża polskiemu sektorowi hodowli trzody chlewnej. Aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, w sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF, który został założony z inicjatywy Stefana Krajewskiego (PSL) oraz Jarosława Sachajko (Kukiz?15).

Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF przedstawił listę postulatów, które zostały stworzone w oparciu o doświadczenie jakie wypracował samorząd województwa podlaskiego w momencie, kiedy wirus pojawił się w tym regionie Polski.

Do postulatów Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF zaliczają się dopłaty do kosztów bioasekuracji i szybsza obsługa wniosków w ARiMR, wsparcie finansowe dla powiatowych lekarzy weterynarii, akcje informacyjne na temat ASF czy maksymalna redukcja populacji dzików poza wyznaczonymi siedliskami.

Ponadto Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF ubiega się także o dopłaty za odstrzelonego dzika oraz za wskazanie/odnalezienie padłego zwierzęcia.

? Proponujemy dofinansowanie w wysokości 500 zł za odstrzelonego dzika oraz identyczną kwotę dla osób, które znajdą lub wskażą miejsce, gdzie znajduje się martwy dzik ? proponował poseł Stefan Krajewski.

Źródło: www.facebook.com/KrajewskiStefan/