John Deere Agritechnica 2019
fot. John Deere

Marka John Deere została narodzona złotym oraz trzema srebrnymi medalami podczas targów Agritechnica 2019 przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze ? Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft (DLG).

Złoty medal przypadł skrzyni biegów John Deere eAutoPowr wraz z inteligentnym systemem e8WD, który jest pierwszym elektromechanicznym rozdzielaczem IVT. Bezstopniowa przekładnia zapewnia z kolei maksymalną niezawodność i trwałość w porównaniu do innych skrzyń biegów, a zintegrowany generator dostarcza do 100 kW mocy do zastosowań zewnętrznych i elektrycznych.

Srebrny medal Agritechnica 2019 trafił do systemu zarządzania pracy kombajnu Predictive Feedrate Control, który łączy dwa aktywne źródła informacji z satelitów GPS i czujników zamontowanych na kabinie maszyny. Pozwala on reagować kombajnowi na takie czynniki jak zmieniające się warunki zbioru, wielkość plonu czy stan uprawy (np. wylegnięcia). Jak informuje John Deere, Predictive Feedrate Control umożliwia także niespotykany dotychczas  poziom wydajności kontroli prędkości w połączeniu ze znacznie poprawionym komfortem operatora we wszystkich warunkach zbioru.

Drugim srebrnym medalem narodzony została inteligentna kontrola jazdy z dużą prasą kostkującą. Jest to system, który pozwala redukować wibracje ciągnika występujące w momencie, kiedy w prasach kostkujących powstają okresowe wahania mocy i momentu obrotowego. Inteligentna kontrola jazdy z dużą prasą kostkującą niemalże redukuje drgania, pomaga chronić zdrowie operatora i niwelując zmęczenie, a także zwiększa jego wydajność.

Trzecie wyróżnienie Agritechnica 2019 otrzymał Large Combine Efficiency Package, który pozwala zoptymalizować krytyczne obszary funkcjonalne kombajnu, aby poprawić jego ogólną wydajność. Kluczem jest koncepcja lean drive z innowacyjnymi paskami napędowymi, która zmniejszyła zapotrzebowanie na moc. Dodatkowo udało się zwiększyć wydajność w silniku przekładni, układach separacji i czyszczenia oraz rozdrabniaczu słomy, co doprowadziło do znacznego wzrostu wydajności zbioru przy użyciu tej samej mocy silnika i przy stratach mniejszych niż 1%. Wysoka wydajność jest możliwa do uzyskania w większości warunków zbioru bez konieczności ciągłego optymalizowania ustawień kombajnu.

John Deere