wieprzowina
fot. Fotolia

Amerykańskie służby Food Safety and Inspection Service przeprowadziły audyt w polskich zakładach wieprzowych. W dniu 1 sierpnia w siedzibie Głównego Inspektoratu Weterynarii odbyło się spotkanie podsumowujące wizytę amerykańskich delegatów w polskich ubojniach.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii, Zakładu Higieny Weterynaryjnej, wojewódzkich inspektoratów weterynarii, audytorzy oraz radca rolny ambasady Stanów Zjednoczonych.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, rozmowy przebiegały w konstruktywnej atmosferze. Omówione zostały także wszelkie niezgodności stwierdzone przez audytorów amerykańskich w zatwierdzonych do eksportu zakładach wieprzowych.

Przypomnijmy, że pod koniec 2018 roku, Stany Zjednoczone zdecydowały się na czasowe zawieszenie importu polskiej wieprzowiny, po tym jak jeden z zakładów dostarczających mięso do USA, nie przestrzegał wymogów związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń.

Ostatecznie Polsce udało się przywrócić możliwość eksportu na rynek amerykański, który jest obecnie głównym rynkiem zbytu polskiej wieprzowiny.

GIW