fot. Amkodor

Białoruska firma Amkodor, która znana jest przede wszystkim z produkcji ładowarek, koparek i sprzętu do prac leśnych, wprowadza na rynek swój pierwszy ciągnik rolniczy – Amkodor 5300.

Oficjalna zapowiedź ciągnika o mocy 330 KM miała miejsce na ubiegłorocznych targach Belagro i od tego czasu był on już widywany na Białorusi.

Szczegóły techniczne nie zostały jeszcze w stu procentach ujawnione, ale moc maszyny pochodzi z 8-litrowego, turbodoładowanego MMZ (Minsk Motor Plant) z układem wtryskowym Stage II.

Wiele komponentów, w tym Powershift 16f x 2r, zostało stworzonych przez firmy zewnętrzne.

Zaprojektowany do mocowania maszyn – tylny podnośnik i WOM, działają tylko przy 1000 obr/min, a ich maksymalny przepływ hydrauliczny wynosi 150 litrów/min. Przedni podnośnik jest dostępny jako opcja dodatkowo, a zbiornik paliwa ma pojemność 980 litrów. 

Z rozstawem osi wynoszącym 3,7 metra, na standardowych kołach 710/70R42, Amkodor 5300 ma 2,6m szerokości i 3,8m wysokości i osiąga maksymalną prędkość 37 km/h.

Amkodor to firma założona ponad 90 lat temu przez spółkę holdingową JSC Amkodor, która ma obecnie 29 firm i trzy fabryki. Firma z siedzibą w Mińsku produkuje ładowarki kołowe, kosiarki, ładowarki teleskopowe, urządzenia do suszenia ziarna czy sprzęt do prac leśnych. Główne rynki Amkodora to Europa Wschodnia, Afryka, Bangladesz, Chiny, Kazachstan i Rosja.

Jeszcze nie wiadomo, czy pierwszy ciągnik z serii 5000 doczeka się rodzeństwa. Na ten moment nie ma też żadnych szczegółów dotyczących ceny i dostępności maszyny. Wiadomo jednak, że kabina jest zgodna z przepisami UE, a firma Amkodor zastosowała w niektórych swoich maszynach silniki Perkins, aby wzbudzić w ten sposób zainteresowanie ze strony krajów Europy Zachodniej.

Amkodor