Jan Krzysztof Ardanowski i Janusz Wojciechowski
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w środę w spotkaniu w Parlamencie Europejskim dotyczącym wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w nowej perspektywie finansowej.

Polska od dłuższego czasu dąży do tego, aby zmienić zasady przyznawania płatności, które oparte są obecnie na parametrach z okresów historycznych, takich jak plon referencyjny czy obsada bydła.

Szef resortu rolnictwa zakomunikował, że bez zwiększenia środków na budżet Wspólnej Polityki Rolnej, zrealizowanie celów związanych z ochroną środowiska i klimatu może być niewykonalne.

? Bez zwiększenia środków na budżet Wspólnej Polityki Rolnej cele Europejskiego Zielonego Ładu, w tym działania na rzecz środowiska i klimatu nie zostaną zrealizowane ? powiedział minister Ardanowski.

? Dodatkowe cele wymagają też dodatkowych środków na ich realizację, w przeciwnym razie trudno liczyć na sukces takiej polityki. Rolnictwo i leśnictwo mogą być odpowiedzią na zmiany klimatu, mogą być pochłaniaczem CO2.

? Dla Polski ważna jest też elastyczność w przenoszeniu środków pomiędzy filarami, ale ostatecznie najważniejsze jest ile tych środków będzie po 2020 roku ? stwierdził minister.

Źródło: www.minrol.gov.pl