Izby rolnicze spotkanie z Janem Krzysztofem Ardanowskim
fot. MRiRW

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w debacie zorganizowanej pd hasłem Wielkopolskie Forum Rolnicze, która została zorganizowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą z Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

Podczas swojego wystąpienia, minister poruszył między innymi kwestię funkcjonowania instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, izb rolniczych, związków rolniczych oraz grup producentów rolnych.

? Nie ukrywam, że mam duży sentyment do izb rolniczych, których przez kilka lat miałem zaszczyt być prezesem. Bardzo bolą mnie opinię jakie pojawiły się podczas protestów rolniczych, że izby rolnicze powinny zostać zlikwidowane. Tego typu opinie są jak brak zrozumienia funkcjonowania izb ? powiedział minister Ardanowski.

W tym roku odbędą się wybory do izb, dlatego jest to najlepsza okazja do tego, aby wybrać delegatów, którzy najlepiej będą bronili interesów rolników i reprezentowali świat rolniczy.

W swoim wystąpieniu minister Ardanowski wypowiedział się także na temat zmian zachodzących w światowym rolnictwie.

? Zmiany zachodzące w europejskim rolnictwie są bardzo gwałtowne i przebiegają w tempie z jakimi nie mieliśmy do tej pory do czynienia. Żywność krąży po świecie, a świat stał się globalną wioską. Na rynku pojawili się nowi producenci, którzy dysponują ogromnymi areałami.

? Na dzień dzisiejszy Rosja jest drugim eksporterem zboża na świecie. Ponadto buduje ogromne agrokompleksy mięsne i ogrodnicze, co jest całkowicie nową sytuacją.

MRiRW