minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski
fot. MRiRW

W środę minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wspólnie z podsekretarzem stanu, Ryszardem Zarudzkim przedstawił ?Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030?.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że jest to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich na najbliższe 10 lat i jest to nawiązanie do strategii z 2012 roku, którą przygotowali poprzednicy.

Strategia ma być odpowiedzią na trendy postępujące na świecie w odniesieniu do rolnictwa, takie jak globalizacja, demografia, cyfryzacja, a także środowisko i klimat. Dokument znajduje się obecnie w fazie konsultacji i określa w jaki sposób państwo polskie będzie wspierało rozwój obszarów wiejskich i dziedzin z nim związanych.

? Cieszę się, że ten dokument powstał i chcemy go poddać pod ocenę. Chcemy wysłuchać wszystkich sugestii, rekomendacji i uwag wszystkich, którym sprawy wsi i rolnictwa są bliskie. Wszystkich, którzy mają wiedzę o tym jak te obszary wiejskie powinny się rozwijać ? powiedział minister Ardanowski.

? Mamy cały miesiąc, aby spokojnie zebrać opinie, podsumować i wpisać założenia. Strategia będzie się przekładała na projekty realizowane w kolejnych latach.

? Jak sprawić by obszary wiejskie, które miały tak ogromny wpływ na losy Polski, które wiążą się z naszym dziedzictwem narodowym, zostały włączone w procesy rozwoju. Włączyć je w taki sposób, by ludzie tam mieszkający mogli realizować wszystkie swoje cele i aspiracje życiowe. Tak, aby wieś była dobrym, a może nawet najlepszym miejscem do życia ? stwierdził Ardanowski.

MRiRW