Minister Jan Krzysztof Ardanowski
fot. Jan Krzysztof Ardanowski - strona oficjalna

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział VI Międzynarodowym Kongresie Menadżerów Agrobiznesu, który odbywał się w Łysomicach koło Torunia.

W swoim wystąpieniu, szef resortu rolnictwa opowiedział między innymi o planach Unii Europejskiej na funkcjonowanie sektora rolnego, twierdząc że współczesna polityka rolna koncentruje się na rozwoju rolnictwa zrównoważonego, rodzinnego, dbającego o środowisko naturalne. Świadczyć mają o tym wymogi dotyczące ochrony gleby, wód oraz dobrostanu zwierząt.

? Nie jest prawdą, że w Unii Europejskiej przyszłość należy wyłącznie do dużych gospodarstw rolnych. Unia Europejska oczekuje, że gospodarstwa rodzinne będą podstawą europejskiego rolnictwa ? powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

? W przeszłości wmawiano rolnikom, że powiększanie gospodarstwa to jedyne źródło jego rozwoju. W efekcie wiele gospodarstw znajduje się w trudnym położeniu ekonomicznym z powodu przeinwestowania i zakupu nadmiernych ilości gruntów rolnych.

? Małe gospodarstwa rolne mają nie tylko charakter produkcyjny, ale pełnią także bardzo ważną rolę społeczną.

MRiRW