Minister Jan Krzysztof Ardanowski
fot. Jan Krzysztof Ardanowski - strona oficjalna

W poniedziałek w Radzikowie odbyła się konferencja pt. „Ocena sytuacji rynku zbożowego w Polsce z uwzględnieniem uwarunkowań zewnętrznych”, w której uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

W swoim wystąpieniu szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że obecną sytuację na rynku zbóż w dużej mierze determinują kwestie związane z globalizacją.

Minister zauważył także, że sytuacje w Polsce bardzo mocno determinuje także import zbóż z Ukrainy.

W ramach unijnego bezcłowego kontyngentu większość surowca trafia do Polski, zamiast równo do różnych krajów. Według ministra wynika przede wszystkim z preferencji polskich importerów, którzy wolą zakupić zboże z zagranicy niż od polskich rolników.

– Problemem jest także brak zorganizowania gospodarczego rolników. Zorganizowanie się rolników – producentów zbóż na rynku jest właściwie jedyną z podstawowych szans na uzyskiwanie przyzwoitych dochodów – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział także, że ministerstwo rolnictwa planuje utworzyć państwowe nabrzeże do obrotu zbożem, które służyłoby lepszej organizacji sprzedaży ziarna zbóż i rzepaku.

MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Podaj swoją nazwę użytkownika