Minister Jan Krzysztof Ardanowski
fot. Jan Krzysztof Ardanowski - strona oficjalna

Polska w dalszym ciągu zmaga się z wirusem afrykańskiego pomoru świń, który pojawia się w kolejnych gospodarstwach zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski odbył rozmowę telefoniczną z komisarzem Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Vytenisem Andriukaitisem, podczas której poruszono temat wyznaczania stref ochronnych ASF w oparciu o granice administracyjne województw oraz aktualną sytuację w Polsce.

? Jestem przeciwny wyznaczaniu stref ochronnych w oparciu o granice administracyjne województw. Opieramy się na barierach naturalnych. Obecna sytuacja w Polsce nie jest niczym nadzwyczajnym. Ognisk jest ponad połowę mniej, niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Jednak to, że nie rośnie liczba ognisk nie oznacza końca walki z chorobą o czym poinformowałem komisarza  ? miał powiedzieć szef resortu rolnictwa podczas rozmowy telefonicznej.

Resort rolnictwa informuje, że Vytenis Andriukaitis wyraził pełne zrozumienie dla tego co robi Polska w kwestii zwalczania ASF oraz podkreślił dużą rolę profilaktyki oraz edukacji społeczeństwa w tym zakresie.

MRiRW