Jan Krzysztof Ardanowski Krajowe Dni Ziemniaka
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wziął w udział w XXVI Krajowych Dniach Ziemniaka, które odbywały się w niedzielę w Nidzicy.

W swoim wystąpieniu szef resortu rolnictwa podkreślił ważną rolę ziemniaków oraz stwierdził, że Polska ma perspektywy, aby stać się jednym z najważniejszych producentów ziemniaków w Europie.

? Polska staję się jednym z ważniejszych producentów żywności w Europie. Moim zdaniem może to dotyczyć także ziemniaków ? powiedział Ardanowski.

? Jeżeli był niedobór ziemniaków, to ludzie często głodowali ? dodał stwierdzając, że ziemniaki odgrywają istotną rolę w oczach konsumentów i są podstawowym składnikiem wielu potraw.

Minister Ardanowski stwierdził także, że ziemniaki są rośliną, która może być uprawiana nie tylko w celach kulinarnych, ale także paszowych i odgrywa ważną rolę w zmianowaniu roślin. Według Ardanowskiego ziemniaki powinny ponownie stać się elementem żywienia trzody chlewnej, jeżeli Polska myśli o produkowani najwyższej jakości wieprzowiny.

? Ziemniak to roślina, które może i powinna być uprawiana na różne cele. Zarówno te kulinarne, związane z naszą kuchnią, jak również paszowe i skrobiowe na produkcję mączki, której produkcja staje się dochodowa. Powinniśmy wykorzystać szanse, jakie się pojawiają ? stwierdził Ardanowski.

MRiRW