minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że spółdzielczość jest kluczem do rozwoju polskiego sektora rolnego.

Szef resortu rolnictwa podczas konferencji zorganizowanej Centralnej Bibliotece Rolniczej zachęcał rolników do podejmowania tego typu inicjatyw.

? Duże sieci handlowe, wielkie zakłady przetwórcze i międzynarodowe korporacje to podmioty, które stoją w opozycji dla pojedynczych gospodarstw. W łańcuchu od pola do stołu rolnicy mają coraz mniejszy wpływ, dlatego powinni być zainteresowani rozwojem spółdzielczości. To szansa, szczególnie dla małych gospodarstw ? stwierdził szef resortu rolnictwa.

Według ministra Ardanowskiego doświadczenia związane z formą kolektywizacji, jaką były w czasach PRL kołchozy są jednym z czynników, które stanowią barierę w kwestii łączenia się rolników w grupy i spółdzielnie.

? Złe doświadczenia powinny już pójść w niepamięć. Korzyści wynikające z dobrej organizacji na wspólny europejskim rynku są lepsze. łodzi rolnicy, do których należy przyszłość rolnictwa, Ci którzy przejmują gospodarstwa po rodzicach, powinni mieć tego świadomość ? dodał Ardanowski.

Według ministra rolnictwa, bardzo dobrym przykładem zorganizowanej branży w polskim rolnictwie jest mleczarstwo.

MRiRW