Jan Krzysztof Ardanowski spotkanie z lekarzami weterynarii
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wziął w piątek udział w konferencji prasowej, która odbyła się pod hasłem ?Chroniąc rośliny ? chronisz życie?.

W swoim wystąpieniu, szef resortu rolnictwa poruszył między innymi kwestie przyszłości gospodarstw rolnych w Europie, stwierdzając że obecnie głównym kierunkiem rozwoju rolnictwa są małe gospodarstwa rodzinne.

 ? Obecnie za rolnictwo nowoczesne uważa się rolnictwo, które nie niszczy przyrody, które w sposób racjonalny wykorzystuje zasoby naturalne. Rolnictwo, które nie szkodzi, a czasami polepsza działania na rzecz przyrody ? poinformował minister rolnictwa.

? Stanowisko Europy jest w tym momencie takie, że przyszłością rolnictwa są małe gospodarstwa. Takie, które są gospodarstwami rodzinnymi i bazują na pracy rodziny rolniczej. Rolą rolnictwa nie jest tylko wytwarzanie jak największej ilości żywności czy innych surowców nie tylko żywnościowych.

? Polska jest krajem nadwyżkowym, jeżeli chodzi o produkcję żywności. Musimy eksportować ponad 80 procent krajowej produkcji wołowiny, około 60 procent mięsa drobiowego, około 40 procent produktów mleczarskich, ogromne ilości warzyw, owoców i koncentratów.

? To jakością możemy konkurować z innymi krajami eksportującymi swoją żywność na światowych rynkach.

Źródło: www.minrol.gov.pl