Minister Jan Krzysztof Ardanowski
fot. Jan Krzysztof Ardanowski - strona oficjalna

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wziął dziś udział w otwarciu Targów Mleczarskich Mleko-Expo, które rozpoczęły się w Warszawie.

Podczas swojego wystąpienia, szef resortu rolnictwa podkreślił ważną rolę mleczarstwa dla polskiego sektora rolnego.

? Staramy się wspierać hodowców bydła poprzez takie działania jak wyższe dopłaty do paliwa rolniczego, zgoda na wykorzystanie poplonów na cele paszowe czy zmianę wytycznych dotyczących szacowania strat na polach. Zdajemy sobie sprawę, że branża mleczarska zmaga się z wieloma problemami, które spowodowane są warunkami przyrodniczymi takimi jak np. susza, która zmniejszyła zasoby paszowe ? powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa wypowiedział się także na temat zagrożeń dla branży mleczarskiej, takie jak kwestionowanie prawa człowieka do użytkowania zwierząt.

? Ostatnimi czasy coraz częściej padają wypowiedzi, że hodowla zwierząt, w tym bydła mlecznego, jest działaniem na szkodę środowiska. Pseudoobrońcy środowiska i zwierząt mogą doprowadzić do ograniczenia lub likwidacji tego, co jest ważną siłą w rolnictwie europejskim czyli do produkcji i przetwórstwa mleka ? stwierdził minister.

MRiRW