Jan Krzysztof Ardanowski Centralne Targi Rolnicze
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wziął w ceremonii otwarcia Centralnych Targów Rolniczych, które odbywały się w weekend w Nadarzynie.

W swoim wystąpieniu szef resortu rolnictwa odniósł się między innymi do obecnej sytuacji w rolnictwie, a także przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i wyrównaniu poziomu dopłat dla rolników.

Minister Ardanowski zauważył, że rolnictwo jest obecnie upokarzane, a rzetelna praca rolników kwestionowana.

? Takie działania niszczą polskie rolnictwo. Jestem rolnikiem, który został ministrem, a nie urzędnikiem do spraw rolnictwa. Dlatego racjonalne działania wobec rolnictwa będą realizowane w najbliższych latach w Polsce.

? Przewaga rolników Europy zachodniej polega na stopniu zorganizowania się rolników. Nikt nie działa pojedynczo i dzięki temu są od nas silniejsi i wypychają nas z różnych rynków.

? Otwieramy nowe rynki. Wszyscy politycy, ministrowie mają zabiegać o sprawy rolne. Także prezydent oraz premier. Wspieramy udział rolników w rynku, jednak w te procesy muszą się włączyć również sami rolnicy

? Nie ma dziś żadnych powodów, aby utrzymywać zasady wspierania rolnictwa ustalone w 1992 roku obowiązywały w dalszym ciągu, po tych blisko 30 latach. Są nowe wyzwania, nowa sytuacja, o wiele większa ilość państw o zróżnicowanym charakterze rolnictwa ? oznajmił minister Ardanowski.

Źródło: www.minrol.gov.pl