Jan Krzysztof Adanowski - minister rolnictwa i rozwoju wsi
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski w konferencji ?Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce ? teoria i praktyka?, która odbyła się w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

W swoim wystąpieniu, szef resortu rolnictwa opowiedział o zmianach i kierunku, w jakim powinno podążać polskie rolnictwo.

? Rolnictwo wciąż się zmienia. Wielu rolników wychodzi z założenia, że jedyną szansą na utrzymanie się z rolnictwa jest powiększanie gospodarstw. Przez lata wmawiano ludziom, że tylko koncentracja i skala produkcji jest szansa na przetrwanie w rolnictwie, dlatego widoczna jest ogromna determinacja, aby powiększać swoje gospodarstwo. Gruntów państwowych do tych celów jest niewiele ? powiedział minister Ardanowski.

Według Ardanowskiego, dążenie do powiększania gospodarstwa bez liczenia się z kosztami może prowadzić do problemów z rentownością. Zdaniem szefa resortu rolnictwa dobrą formą wzmacniana pozycji gospodarstw rolnych jest rozwój rolniczego handlu detalicznego, produkcji marginalnej oraz organizowanie się w formy spółdzielcze.

? Rolnicy musza wejść do przetwórstwa, muszą przestać być tylko dostarczycielami surowca ? stwierdził Ardanowski.

MRiRW