Minister Jan Krzysztof Ardanowski
fot. Jan Krzysztof Ardanowski - strona oficjalna

W piątek w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie pomiędzy ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Janem Krzysztofem Ardanowskim, a powiatowymi lekarzami weterynarii z województw, w których występuje afrykański pomór świń lub które sąsiadują z tymi województwami.

Łącznie w siedzibie resortu rolnictwa zjawiło się ponad 200 lekarzy weterynarii, a także sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Giżyński oraz główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka wraz ze swoimi zastępcami ? Katarzyną Piskorz i Pawłem Niemczukiem.

Podczas spotkania omówiono strategię walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń, który w ostatnim czasie niezwykle intensywnie rozprzestrzenia się we wschodniej części Polski.

? Afrykański pomór świń to plaga, z którą musimy prowadzić skuteczną walkę. Leśniczy, myśliwi i lekarze weterynarii muszą współpracować ze sobą w kwestii zarządzania populacją dzików ? powiedział minister, Jan Krzysztof Ardanowski.

Według szefa resortu rolnictwa, jedyną drogą do uporania się z wirusem afrykańskiego pomoru świń jest skoordynowanie działań ? rolników, którzy muszą być świadomi znaczenia bioasekuracji oraz lekarzy weterynarii, którzy odpowiadają za zwalczanie choroby i za przestrzeganie przepisów prawa.

? Rolnictwo nie może istnieć bez sprawnie działającej służby weterynaryjnej i kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego. Tylko państwowa służba weterynaryjna może zagwarantować bezpieczeństwo żywności na poziomie wszystkich ogniw łańcucha żywnościowego ? powiedział Ardanowski.

Minister rolnictwa zapowiedział także, że w celu usprawnienia pracy służby weterynaryjnej przygotowywane są zmiany w ustawie weterynaryjnej przewidujące m.in. zwiększenie liczby etatów w Inspekcji oraz poprawa warunków płacowych.

MRiRW