minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wziął w poniedziałek udział w posiedzeniu Rady Ministrów rolnictwa UE (AGRIFISH), którego tematem przewodnim była zielona struktura Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku oraz podpisanie przez Komisję Europejską porozumienia handlowego z krajami Mercosur.

Minister rolnictwa Polski postulował swego czasu, aby podpisanie porozumienia z państwami południowoamerykańskimi zostało odłożone w czasie. Teraz podkreślił, że zwarte porozumienie wywołuje spory niepokój rolników w Polsce, którzy obawiają się o przyszłość sektorów wrażliwych takich jak wołowina,  drób, cukier.

Głównym powodem obaw Polski jest przestrzeganie w grupie Mercosur norm środowiskowych i klimatycznych, a także dobrostanu zwierząt na poziomie unijnym, co może istotnie wpłynąć na warunki konkurencji w obszarze rolnictwa.

Podczas posiedzenia, minister Adanowski spotkał się również z ministrem rolnictwa Włoch oraz państw bałtyckich Estonii, Łotwy oraz Litwy.

– Szukamy sojuszników, którzy podzielają nasze stanowisko w kontekście przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, skutecznego zwalczania ASF oraz niekorzystnej dla rolnictwa umowy z krajami Mercosur. Polska jako kraj większy, dynamicznie się rozwijający jest coraz częściej traktowany jako naturalny lider wśród państw naszego regionu w Europie ? podsumował spotkanie minister Jan Krzysztof Ardanowski.

MRiRW