Polskie stoisko targi Zielony Tydzień
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski gościł w Berlinie na targach Zielony Tydzień, które są największymi na świecie targami z zakresu żywności, rolnictwa i ogrodnictwa.

Na polskim stoisku znajdują się w tym roku przede wszystkim specjalności regionalne, artykuły ekologiczne oraz luksusowe. Są to między innymi przetwory z warzyw i owoców, wyroby mięsne oraz sery.

Podczas uroczystości otwarcia polskiego stoiska, minister Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że Polska ma duży potencjał rozwoju rolnictwa i przedstawił dane eksportowe z roku 2019.

? Najnowsze szacunki wskazują, że ubiegłym roku eksport produktów rolno-spożywczych wyniósł ok. 32 mln euro ?  poinformował minister Ardanowski.

? Polska żywność jest zdrowa, bezpieczna, dba i poprawia kondycje przyrody. Za to trzeba dziękować rolnikom. Rozwijamy polskie rolnictwo może mądrzej niż w niektórych krajach Europy Zachodniej, ale często konsument chciałby mieć żywność za pół darmo, chociaż często, na inne zakupy, bez zastanowienia i bez zastrzeżeń, wydaje duże pieniądze.

? Jak rolnik może produkować, jeśli konsument stawia mu coraz to nowe wymagania i nowe zadania żądając jednocześnie niskiej ceny? Takie zachowania są niemoralne. To złe i nieodpowiedzialne traktowanie rolników.

Źródło: www.minrol.gov.pl