fot. Michał Schmolke

16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oficjalnie rozpoczęła wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich za rok 2018.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Maria Fajger poinformowała, że już pierwszego dnia 70-procentowe zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich zostały przelane na konta ponad 77 tysięcy rolników, a ich łączna kwota wyniosła niespełna 190 milionów złotych.

Prezes ARiMR nie ukrywa, że celem jest utrzymanie takiego tempa wypłacania zaliczek, tak aby do końca listopada trafiły na konta wszystkich rolników. Od początku grudnia planowana jest natomiast wypłata pozostałych 30% wysokości dopłat, jakie należne są rolnikom i potrwa ona do czerwca 2019 roku.

W 2018 roku ogólna pula przeznaczona na zaliczki wynosi 10 mld złotych, a wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło ponad 1,3 mln rolników. 

Łączna pula środków przeznaczona na dopłaty bezpośrednie w roku 2018 wynosi 14,8 mld zł.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała także, że do 15 października rolnicy złożyli blisko 200 tys. wniosków na łączną kwotę wynoszącą około 1,17 mld w sprawie przyznania pomocy suszowej.

Do tej pory ARiMR wydało ok. 56 tys. decyzji przyznających pomoc o wartości 340 mln zł, z czego ponad 283 mln zł zostało już wypłaconych poszkodowanym rolnikom.

ARiMR