bydło opasowe
fot. Fotolia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nowy portal IRZplus, dzięki któremu rolnicy będą mogli w szybki i wygodny sposób dokonywać internetowo zmian w stadzie bydła, świń, owiec i kóz, takich jak kupno, sprzedaż, ubój czy urodzenie nowych sztuk.

Obowiązek dokonywania zgłoszeń wynika z ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt i ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności.

Portalu IRZplus znacznie ułatwi dotychczasowe procedury związane z kupnem, bądź sprzedażą zwierząt. Jeśli jedna strona złoży odpowiednie zgłoszenie w portalu IRZplus, wówczas druga strona otrzyma stosowny komunikat na swoim koncie i wystarczy, że potwierdzi prawidłowość zawartych w niej danych. 

Za pośrednictwem portalu możliwe będzie również złożenie zapotrzebowania na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz, ich duplikaty oraz duplikaty paszportów dla bydła.

Każdy użytkownik będzie mógł w łatwy sposób sprawdzić na swoim koncie, jakich zgłoszeń  dotychczas dokonywał oraz w razie potrzeby złożyć nowe.

Aby uzyskać dostęp do IRZplus, konieczna jest rejestracja w aplikacji e-WniosekPlus w celu utworzenia nowego konta. Osoby, które posiadają już konto w aplikacji e-WniosekPlus, muszą zalogować się na swoje konto i rozszerzyć swoje uprawnienia o dostęp do Portalu IRZplus lub skorzystać z posiadanego dostępu do dotychczasowej aplikacji CK IRZ.

ARiMR