tucznik
fot. Fotolia

Problemy związane z afrykańskim pomorem świń wymuszają na Chinach import amerykańskiej wieprzowiny.

Największy producent i konsument wieprzowiny na świecie, w zeszłym tygodniu złożył największe zamówienie na amerykańską wieprzowinę, od czasu wybuchu wojny handlowej ? poinformował Departament Rolnictwa Stanów Zjednocznych w czwartek.

Sprowadzanie mięsa z USA pokazuje, że wybuch afrykańskiego pomoru świń budzi obawy o ewentualny niedobór podaży, potencjalnie stopując napięcia handlowe pomiędzy dwoma największymi gospodarkami, brokerami i handlowcami świata.

? To coś w stylu: Dlaczego kupujesz od wroga? Bo musisz ? uważa Don Roose, prezes amerykańskiego Commodities.

Chiny nałożyły taryfy odwetowe na przywóz amerykańskich produktów rolnych, w tym cła w wysokości 62 procent na amerykańską wieprzowinę.

Prezydent USA, Donald Trump oraz Chin, Xi Jinping mają się spotkać w sobotę na szczycie G20 w Buenos Aires, aby omówić współpracę handlową w obliczu narastających napięć.

Chiny kupiły niedawno 3 348 ton wieprzowiny z USA, co jest największym zakupem od lutego bieżącego roku.

Od sierpnia w Chinach odnotowano już ponad 70 przypadków choroby, która rozprzestrzenia się po kolejnych prowincjach. Chińscy hodowcy trzody chlewnej zaczęli pozbywać się zwierząt w celu zmniejszenia strat po spadku cen, po tym jak władze transportu żywych świń z zainfekowanych regionów.

? Zasadniczo każda świnia, która jest zabita przez chorobę lub z powodu to choroby to świnia, która musi zostać potencjalnie zaimportowana ?  powiedział Dennis Smith, broker dla Archer Financial Services w Chicago.

Reuters