pożary lasów Australia
fot. Fotolia

Pożary lasów szaleją we wschodniej Australii od tygodni, niszcząc pola uprawne i pastwiska. 

W niektórych regionach ogień strawił ogromne ilości zbóż. Według doniesień australijskich mediów, w wyniku pożarów zniszczeniu uległo co najmniej 850 tys. hektarów ziemi uprawnej, a zbiory zbóż mogą być najgorsze od dziesięcioleci.

Oznacza to, że zbiory zbóż w Australii mogą być jeszcze mniejsze niż podczas suszy, która pojawiła się w 2018 roku. Wówczas największy eksporter zbóż na półkuli południowej musiał po raz pierwszy od dłuższego czasu importować zboże. Można to się powtórzyć także w tym sezonie, ale w znacznie większym stopniu.

Zbiór zbóż rozpoczyna się w Australii (w zależności od regionu) w listopadzie i mogą trwać nawet do stycznia. W tym roku (jeśli to możliwe), żniwa powinny rozpocząć się wcześniej, aby uratować plony przed płomieniami i ekstremalną suszą .

Już w ubiegłym roku lato w Australii było wyjątkowo gorące, a w wielu regionach padły nowe rekordy temperatur znacznie przekraczające 40 stopni Celsjusza. Zbiór ziarna ze względu na ekstremalne warunki był wówczas katastrofalne. W tym roku sytuacja może się powtórzyć ? problem w tym, że fala upałów w 2019 roku rozpoczęła się znacznie wcześniej niż w 2018, a pożary lasów niszczą duże obszary.

W ubiegłym roku zbiory zbóż ozimych w Australii wyniosły 30,4 mln. ton, a według prognoz australijskiego oddziału Rabobanku w tym roku mogą spaść do poziomu 27,7 mln ton, co byłoby najmniejszą wielkością produkcji od dziesięcioleci.

W ubiegłym roku Australia straciła znaczą część swoich udziałów na ważnych dla siebie rynkach eksportowych, takich jak Chiny czu Indonezja. W tym roku proces ten może się pogłębiać.

Agrarheute