Valtra T254 Versu
fot. Nokian Tyres

W 2017 roku podczas targów Agritechnica w Hanowerze, ciągnik Valtra T254 Versu sięgnął po nagrodę ?Tractor of the Year 2018? oraz nagrodę ?Best Design 2018?.

Teraz maszyna stworzona przez fińskiego producenta ciągników rolniczych, wchodzącego w skład koncernu AGCO, po raz kolejny znalazła się w centrum zainteresowania. Wszystko za sprawą współpracy Nokian Tyres z firmą Valtra.

W marcu 2018 roku, bezzałogowy ciągnik Valtra T254 Versu wyposażony w opony Nokian Hakkapeliitta TRI usunął śnieg na zamkniętej drodze w południowej Finlandii, osiągając prędkość 73,171 km/h i ustanawiając tym samym rekord świata w odświeżaniu.

Informacja o rekordzie i okolicznościach w jakich doszło do jego ustanowienia, ujrzała światło dzienne dopiero teraz. Eksperyment został przeprowadzony w kontrolowanych warunkach i uczestniczyły w nim zespoły badawcze obu firm.

W ustanowieniu rekordu dużą rolę odegrał bieżnik w oponach Nokian Hakkapeliitta TRI, który został specjalnie zaprojektowany z myślą o zapewnieniu większej stabilności na zamarzniętych i zaśnieżonych powierzchniach. Aspekt ten w połączeniu z doświadczeniem Valtry w produkcji maszyn przeznaczonych do prac w niskich temperaturach, pozwolił osiągnąć sukces.

Pomysłodawcy eksperymentu wierzą, że dane, jakie udało się zebrać podczas bicia rekordu będą mogły zostać wykorzystane do dalszego rozwoju technologii pojazdów bezzałogowych.

Warto nadmienić, że w przeszłości współpraca Nokian Tyres i Valtry doprowadziła już do ustanowienia jednego rekordu świata. Było to w 2015 roku, kiedy legendarny fiński kierowca rajdowy, Juha Kankkunen rozpędził się traktorem po lodzie do prędkości 130,165 km/h.

Valtra / Nokian Tyres