mięso drobiowe
fot. Fotolia

Bośnia i Hercegowina jest kolejnym państwem, które otrzymało zgodę na eksport mięsa drobiowego na terytorium Unii Europejskiej.

Już na początku 2019 roku instytucje unijne wydały zgodę na eksport mięsa z Bośni, a w maju zezwolenie otrzymały konkretne zakłady.

Chociaż potencjał produkcji sektora drobiarskiego w Bośni i Hercegowinie jest stosunkowo niewielki, dopuszczenie tego kraju do eksportu na teren Unii Europejskiej może budzić pewne obawy producentów drobiu.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spekuluje, że Bośnia i Hercegowina może być kolejną furtką dla ukraińskiego przedsiębiorstwa MHP do umocnienia swojej pozycji w Unii Europejskiej, tak jak ma to miejsce w Holandii czy na Słowacji. Świadczy o tym także fakt, że w pierwszym kwartale 2019 roku MHP zakończyło proces przejęcia 90,69% udziałów w słoweńskim przedsiębiorstwie Perutnina Ptuj.

Słoweńskie przedsiębiorstwo posiada zakłady rozsiane w siedmiu europejskich krajach i ma pozycję rynkowego lidera w Chorwacji, Serbii, Słowenii a także w Bośni i Hercegowinie.

Warto dodać, że kilka dni temu Bośnia i Hercegowina otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na przywóz na teren Unii Europejskiej jaj do przetwórstwa i produktów jajecznych. Aktualnie trwają starania, aby uzyskać także zgodę na eksport jaj konsumpcyjnych klasy A

KIPDiP