asf w populacji dzików
fot. Fotolia

Niemieckie władze, szczególnie we wschodniej Brandenburgii, graniczącej na wschodzie z Polską, przygotowują się do powstrzymania epidemii afrykańskiego pomoru świń.

Ursula Nonnenmacher, minister bezpieczeństwa żywności w kraju związkowym Brandenburgia, ogłosiła dodatkowe środki zapobiegające przedostaniu się afrykańskiego pomoru świń do Niemiec.

Jednym z działań jest zintensyfikowanie polowań na dziki w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Polską. Ponadto w pasie około 15 km od granicy będą prowadzone intensywniejsze poszukiwania martwych dzików. Im szybciej zostaną znalezione i przebadane martwe zwierzęta, tym większa szansa na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

W listopadzie stało się jasne, że wirus ASF przemieścił się ze wschodniej do zachodniej Polski – na razie zatrzymał się około 40 km od granicy niemieckiej. Do tej pory zarażone tusze znaleziono w 44 lokalizacjach na obszarze przygranicznym 3 polskich województw (lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie).

Od tego czasu w Brandenburgii, czujność zdecydowanie wzrosła i rozważana jest nawet możliwość budowy ogrodzenia. Mówi się o budowie mobilnego, tymczasowego ogrodzenia w okolicach granicy, w miejscach, w których dziki mogłyby przedostać się na teren Brandenburgii.

Na początku minionego tygodnia, niemieckie władze podniosły poziom zagrożenia w odniesieniu do ASF. Ministerstwo Niemiec utrzymuje jednocześnie bliski kontakt z polskimi władzami.

Źródło: www.pigprogress.net