Krowy mleczne
fot. MojaRola.pl

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że rolnicy specjalizujący się w produkcji mleka, mogą być spokojni. Cena kształtowała się na wysokim poziomie, dzięki czemu rentowność gospodarstw była niezakłócona.

Wraz z upływem czasu, sytuacja zaczęła się zmieniać. Produkcja mleka w krajach Unii Europejskiej wciąż wzrasta, a rolnicy z każdym miesiącem otrzymują niższą stawkę za surowiec. W Polsce od stycznia 2018 roku, ceny mleka w skupie charakteryzują się tendencją spadkową

Chociaż póki co sytuacja jest lepsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, ciężko jest mówić o rynkowej stabilizacji. Z raportu opublikowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka wynika, że średnia cena z litr mleka w kwietniu wyniosła  1,33 zł co jest wynikiem o 1,5% gorszym niż w marcu.

Zróżnicowanie cen w Polsce jest bardzo widoczne na przykładzie województw.

W kwietniu najwyższe stawki wypłacano w województwie podlaskim ? 140,43 zł/hl, warmińskomazurskim ? 138,31 zł/hl oraz lubuskim ? 134,03 zł/hl ? najniższe w łódzkim ? 118,83 zł/hl, świętokrzyskim ? 121,44 zł/hl i małopolskim ? 123,04 zł/hl. 

PFHB