Kiełbasy
fot. Fotolia

Kolejna partia kiełbas pochodzących z Chin, które zainfekowane były wirusem ASF trafiła do Rosji. Zostało to ujawnione przez rosyjskie służby weterynaryjne.

Partia kiełbas zawierająca genom afrykańskiego pomoru świń ( ASF ) została odkryta w punkcie kontroli celnej w regionie Zabajkale. Miało to miejsce pod koniec 2019 roku.

To nie pierwszy raz, gdy produkty zainfekowane ASF wyłapywane są na granicy rosyjsko-chińskiej. We wcześniejszych komunikatach, rosyjskie służby wielokrotnie ostrzegały, że nielegalny handel w regionie i przemyt z Chin są jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozprzestrzeniania się choroby na Dalekim Wschodzie Rosji.

W styczniu 2020 roku, ASF potwierdzono u dzików odstrzelonych w Kraju Chabarowskim (jednostka administracyjna Rosji), w odległości 12 km od granicy z Chinami. Jest to czwarty region na rosyjskim Dalekim Wschodzie, który nie jest już uważany za wolny od ASF.

Rosyjska państwowa stacja informacyjna Ria Novosti poinformowała, że ??chińska mafia, która jest zaangażowana w transport zainfekowanych świń w Chinach, może odpowiadać za przedostawanie się zainfekowanego mięsa do Rosji.

To nie jedyny sposób, w jaki chińska mafia angażuje się w epidemię ASF. Przestępcy celowo karmią świnie zarażonymi paszami, aby wywołać epidemię, a następnie kupić zwierzęta po minimalnych cenach, przewieźć je w inne regiony i sprzedać z dobrą marżą.

Rosyjski Daleki Wschód odpowiada za zaledwie 2% rosyjskiej populacji świń. Ta część kraju jest jedną z niewielu, które nie są samowystarczalne w przypadku produkcji wieprzowiny, chociaż niektórzy inwestorzy żywią plany zwiększenia produkcji w nadchodzących latach.

Źródło: www.thepigsite.com