mięso drobiowe
fot. Fotolia

Chiny zdecydowały się na zniesienie ograniczeń względem mięsa drobiowego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych ? poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, powołując się na dane przekazane przez agencję Reuters. 

Negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami w sprawie mięsa drobiowego trwały od dłuższego czasu. Czynnikiem, który prawdopodobnie zadecydował o osiągnięciu kompromisu były prawdopodobnie problemy Chin wynikające z obecności na terytorium tego kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń i dążenie chińskich władz do zabezpieczenia dostaw żywności.

Przypomnijmy, że kilka dni temu na zniesienie ograniczeń względem mięsa drobiowego pochodzącego z Chin zdecydowały się Stany Zjednoczone. Dotychczas Chiny mogły wysyłać drób na terytorium USA, ale produkty, które trafiały do USA musiały być uzyskane od ptaków ubitych tylko w zakładach w USA lub w niektórych innych krajach. Chiny chciałyby eksportować na terytorium USA przetworzone mięso, a nowe przepisy miałyby dopuścić eksportu produkty przetworzone pochodzące od drobiu poddanego ubojowi w kraju azjatyckim.

Zawarcie porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami nie jest dobrą informacją dla polskich producentów. W ostatnim czasie zgodę na eksport drobiu do Chin zyskały kolejne polskie zakłady drobiarskie i wydawało się, że Polska będzie systematycznie zwiększać dostawy mięsa do tego państwa. Teraz może być to utrudnione.

KIPDiP / Reuters