mięso wieprzowe
fot. Fotolia

Chiny obniżą cła na ponad 850 produktów od początku 2020 roku ? poinformowały w poniedziałek chińskie władze. Obniżka cła dotyczyć będzie także mięsa wieprzowego.

Decyzja podjęta przez Chiny jest efektem przede wszystkim z wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, która w coraz większym stopniu wpływa na chińską gospodarkę oraz wpływu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na podaż wieprzowiny w Chinach .

Zmiany wprowadzone w taryfach mają na celu zwiększyć import produktów o względnym niedoborze krajowym lub będących specjalnością krajów zagranicznych do codziennego spożycia ? poinformowały chińskie władze.

Chiny i Stany Zjednoczone próbowały ostudzić przedłużającą się wojnę handlową na początku grudnia i ogłosiły umowę w fazie 1, aby obniżyć niektóre amerykańskie cła w zamian za większe zakupy amerykańskich produktów rolnych i innych towarów.

Chiny ogłosił teraz, że taryfa mrożonej wieprzowiny spadnie z 12 do 8%, ponieważ Chiny próbują zlikwidować ogromną lukę podażową, spowodowaną zmniejszeniem chińskiego stada świń o połowę z powodu wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Chiny wdrożyły i zaplanowały szereg środków w celu zwiększenia produkcji trzody chlewnej przy jednoczesnym zwiększeniu importu różnych rodzajów mięsa w celu zaspokojenia popytu krajowego. Chiny sprowadziły w listopadzie 2019 roku 229 707 ton wieprzowiny, co stanowi wzrost o ponad 150% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Import wieprzowiny wyniósł 1,733 miliona ton w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy roku, co stanowi wzrost o 58% w porównaniu z rokiem poprzednim. Prawie cały import wieprzowiny do Chin to wieprzowina mrożona. Unia Europejska (zwłaszcza Niemcy i Hiszpania), Kanada i USA należą do czołowych eksporterów.

Chiny obniżą również cła importowe na inne produkty, takie jak żelazoniob (stosowany jako dodatek do stali o wysokiej wytrzymałości i stali nierdzewnej do rurociągów naftowych i gazowych, samochodów i ciężarówek) z 1% do zera w 2020 roku, aby wesprzeć rozwój zaawansowanych technologii.

Chińska gospodarka rozwija się obecnie najsłabiej od prawie 30 lat i może spotkać się z dalszą presją spadkową w przyszłym roku. Rząd ogłosił jednak, że utrzyma wzrost w 2020 roku w rozsądnych granicach oraz że jego polityka będzie skuteczna i ukierunkowana na przyszłość.

Źródło: www.agrarheute.com