trzoda chlewna
fot. Fotolia

Jedna z wiodących chińskich firm zajmujących się hodowlą świń ? C.P. Pokphand zaimportowała 906 świń hodowlanych z Danii. Jest to pierwszy przypadek importu żywych zwierząt do Chin od wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń.

Zwierzęta zakupione przez C.P. Pokphand, piątego co do wielkości producenta trzody chlewnej w Chinach, przybyły do Azji lotem czarterowym w sierpniu i spędziły ponad miesiąc w kwarantannie w mieście Xiangyang w centralnej prowincji Hubei.

Ponieważ szacuje się, że choroba afrykańskiego pomoru świń spowodowała zmniejszenie największego na świecie stada świń o ponad połowę, wielu producentów zamierza przyśpieszyć proces odbudowy stada i planuje ekspansję rynku ? buduje nowe farmy i uzupełnia wcześniej zainfekowane chlewnie.

C.P. Pokphand planuje hodować 10 milionów świń rocznie do 2021 roku, w porównaniu z 4 milionami hodowanymi na dzień dzisiejszy.

Tylko garstka krajów może eksportować żywe świnie do Chin, które potrafiły w przeszłości importować do ??10 000 sztuk rocznie w celu poprawy genetycznej stada.

Szacuje się, że import świń hodowlanych z Danii w sierpniu był wart 20,9 mln juanów (2,94 mln USD).

Agrarheute