fot. Fotolia

Z nieoficjalnych informacji wynika, że władze Chin na mocy negocjacji z Niemcami, zgodziły się na rozdzielenie ASF u dzików i świń domowych i uznały rejonizację choroby.

Oznacza to, że w przypadku pojawienia się choroby afrykańskiego pomoru świń na terytorium Niemiec u dzików, nie będzie to podstawą do wstrzymania przez Chińczyków importu wieprzowiny z tego kraju. Rejonizacja ASF ma także umożliwić kontynuacje importu ze stref wolnych od choroby w przypadku jej wystąpienia.

Mówi się, że zgoda względem Niemiec może oznaczać w szerszej perspektywie czasowej rejonizację afrykańskiego pomoru świń w całej Unii Europejskiej.

Ponadto Chiny w ramach walki z afrykańskim pomorem świń, zdecydowały się na podzielenie swojego terytorium na 5 regionów produkujących wieprzowinę.

Świnie wyhodowane w danym regionie będą ubijane w regionalnych rzeźniach, a żywe zwierzęta nie będą mogły wyjechać poza wyznaczony obszar. W każdym z wyznaczonych regionów, inwestorzy będą zachęcani do inwestowania w lokalne ubojnie i przetwórnie. Według chińskich służb, powinno to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

KZP-PTCh