Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego zbadali występowanie zaburzeń reprodukcyjnych w stadach trzody chlewnej zakażonych chlamydią, analizując wskaźniki reprodukcji oraz parametry hodowlane.
Chlamydia jest jedną z wielu infekcji bakteryjnych, które mogą występować u świń bez widocznych objawów klinicznych.
Chlamydie są gram-ujemnymi, wewnątrzkomórkowymi bakteriami, które podobnie jak wirusy są groźnymi pasożytami. W większości przypadków bakterie mogą być pasożytami komensalnymi u świń, co oznacza, że ??nie powodują zauważalnego zmian w organizmie zwierzęcia, ale mogą przyczyniać się do chorób układu oddechowego, zakażenia osierdzia, niedokrwistości, żółtaczki i słabego wzrostem.
Chlamydia może również być odpowiedzialna za niektóre przypadki bezpłodności i poronień u loch. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak konkretnie wpływa zakażenie wirusem Chlamydia suis na wskaźniki reprodukcyjne oraz parametry hodowlane loch.
O badaniu:
? badania zostały przeprowadzone na lochach mieszańcowych F1 (PBZ x WBP)
? zbadano 64 stada świń
? pobrano 500 wymazów z pochwy i wyizolowano DNA bezpośrednio z wymazów
? wszystkie próbki analizowano pod kątem Chlamydia suis za pomocą PCR w czasie rzeczywistym
? wyniki zostały wykorzystane do określenia parametrów hodowli i wskaźników reprodukcji każdej lochy
Wyniki:
? problemy z reprodukcją stwierdzono w 77,3% badanych gospodarst.
? w gospodarstwach utrzymujących od 10 do 120 loch częściej występowały problemy z rozmnażaniem wywołane przez chlamydi niż w gospodarstwach z lochami <10 i> 120
? w 57,75% badanych gospodarstw występowały powtórne ruje u macior
? w 31,25% badanych gospodarstw pojawiły się porody martwych prosiąt.
? w 28,12% badanych gospodarstw pojawiły się poronienia
Konkluzja
Małe i średnie gospodarstwa utrzymujące od 10 do 120 macior, były najbardziej narażone na problemy z reprodukcją związane z chlamydią. Powtarzanie rui było najczęstszym objawem klinicznym chlamydii w stadach utrzymujących lochy, a poronienia najmniej powszechnym objawem. Chlamydia może powodować szereg zaburzeń reprodukcyjnych, dlatego należy ją odpowiednio leczyć w celu podniesienia kondycji zdrowotnej macior i prosiąt, a także dobrostanu i produktywności.
TPS