fot. Fotolia

Wysoka temperatura powietrza w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza sprawiła, że z różnych części Polski spływają do nas sygnały o występowaniu chwościka w plantacjach buraka cukrowego.

Już pod koniec czerwca otrzymywaliśmy informację, że choroba widoczna była w województwie lubelskim. Teraz podobne doniesienia docierają do nas z Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Kujaw.

Deszczowa pogoda, która przez najbliższe kilka dni zapowiadana jest nad terytorium, będzie dodatkowo sprzyjać rozwojowi choroby, która może spowodować ogromne straty w plonie korzeni oraz spadek zawartości cukru.

Charakterystycznymi objawami chwościka są małe okrągłe brunatne plamki otoczone brunatno-czerwoną lub czerwoną obwódką. Początkowo pojawiają się one na najstarszych liściach, a z czasem choroba pojawia się także na młodszych liściach, dla których jest szczególnie niebezpieczna. Z czasem choroba opanowuje coraz większą powierzchnie liści, które zaczynają żółknąć i usychać.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia chwościka jest uprawa buraków na danym polu częściej niż co 4 lata, ponieważ źródłem zakażenia mogą być resztki porażonych roślin pozostawionych na polu np. w roku ubiegłym.

Chwościk może występować także w związku z uprawą buraków w miejscu składowania pryzm buraków w poprzednich latach oraz poprzez przeniesienie zarodników wraz z obornikiem – porażone liście zostało zjedzone przez bydło lub z wiatrem.

Wykluczenie powyższych czynników nie daje gwarancji, że choroba nie zaatakuje plantacji, ponieważ uprawiana w danym roku odmiana może charakteryzować się mniejszą odpornością na chwościka lub warunki klimatyczne będą bardzo sprzyjające dla jej występowania.

Aby odpowiednio dopasować termin wykonania zabiegu fungicydem, konieczne jest przeprowadzenie obserwacji polowej. Przyjmuje się, że zabieg powinien zostać wykonany bezzwłocznie, kiedy na 5 spośród 100 analizowanych liści znajdują się okrągłe brunatne plamki.

W walce z chwościkiem dobrze sprawdza się między innymi preparat Optan w dawce 0,7l/ha.

Moja Rola