New Holland Methane Powered
fot. CNH Industrial

Ciągnik koncepcyjny Methane Powered firmy New Holland zasilany metanem został zdobywcą nagrody Good Design, która trafia do najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych produktów z całego świata.

Nagroda ta przyznawana jest corocznie przez Muzeum Architektury i Projektowania z siedzibą w Chicago ? Chicago Athenaeum, w kooperacji z Europejskim Centrum Wzornictwa i Architektury. W tegorocznej edycji udział wzięli wiodący światowi producenci oraz designerskie firmy przemysłowe i graficzne z ponad 47 krajów.

Po raz pierwszy zaprezentowany w 2017 roku sześciocylindrowy silnik NEF znajdujący się w ciągniku koncepcyjnym napędzanym metanem zapewnia taką samą moc i moment obrotowy, jak jego standardowy odpowiednik dla silnika Diesla. Do tego dochodzi także oszczędność kosztów eksploatacji rzędu 30% i zmniejszenie hałasu o około 50% ? twierdzi New Holland.

Ciągnik koncepcyjny z napędem metanowym posiada także nietypowy kopulasty dach, a wszystkie niezbędne elementy sterujące znajdują się na zintegrowanym podłokietniku, a dodatkowe parametry kontrolowane są za pośrednictwem interaktywnego wyświetlacza z podsufitką.

New Holland twierdzi, że rzeczywistych warunkach terenowych ciągnik koncepcyjny wytwarza co najmniej 10% mniej CO2 i redukuje całkowite emisje o 80% w porównaniu ze standardowym ciągnikiem z silnikiem diesla.

Ciągnik koncepcyjny zasilany metanem, jako zwycięzca nagrody Good Design zostanie zaprezentowany w Roczniku Good Design na rok 2018-2019.

CNH Industrial