Claas Lexion 760 Terra Trac - rekord Guinnessa
fot. Claas

Zbierając 1,111 ton kukurydzy w osiem godzin i 1,620 ton w dwanaście godzin, firma rodzinna Stewart Farms Partnership z Yorkville (Kanada) ustanowiła dwa nowe rekordy Guinnessa w zbiorze kukurydzy.

Rekordowe zbiory odbyły się 26 września i wykorzystano w nich kombajn marki Claas, a konkretnie model Claas Lexion 760 Terra Trac.

W przypadku rodziny Stewartów, nie jest to pierwszy tego typu rekord. Już w 2010 roku udało im się ustanowić rekord w dziesięciogodzinnym zbiorze kukurydzy na ziarno. Wówczas udało się zebrać 1,300 ton kukurydzy, a do zbioru użyto kombajnu Claas Lexion 760. 

Na przestrzeni ostatnich lat, kombajn ten przeszedł jednak szereg modyfikacji. Najnowsze modele posiadają większą moc silnika, większy zbiornik ziarna i bardziej wydajny system chłodzenia. 

Zmianom uległy też przepisy dotyczące rekordów Guinnessa, w związku z czym pod uwagę brane są zbiory uzyskane w ciągu ośmiu i dwunastu godzin.

Czynniki te sprawiły, że w gospodarstwie Stewartów podjęto próbę ustanowienia nowych rekordów.

Zbiory odbywały się w idealnych warunkach atmosferycznych. Dzień wcześniej spadło 12 mm deszczu, a na początkowym etapie kukurydza miała wilgotność w okolicach 17-18 procent.

Claas