Claas Tucano 580
fot. Claas

Niemiecki producent maszyn rolniczych, firma Claas poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego kombajnu z serii Tucano.

Nie jest to jedyna zmiana w cieszącej się dużą popularnością serii kombajnów, bowiem kilka istniejących dotychczas modeli Claas Tucano zostało dodatkowo wyposażonych w technologię Montana, która usprawnia prace na pagórkowatych i górskich polach.

Dotychczas najsilniejszym kombajnem z serii Tucano był model 570. Chcąc zmniejszyć lukę w maszynach pomiędzy Tucano 570 i Lexionem 600, niemiecka firma zdecydowała się wprowadzić nowy model Claas Tucano 580 o mocy 381 KM.

Wyposażony w silnik Mercedes-Benz OM 936 LA, spełniający normy emisji spalin Stage 5, Claas Tucano posiada powiększony zbiornik mogący pomieścić nawet 11 ton oraz nowy terminal Cebis, który zapewnia operatorowi łatwiejszą obsługę wszystkich najistotniejszych funkcji.

Ewentualna modyfikacja najważniejszych funkcji odbywa się bezpośrednio w podłokietniku, a cała obsługa kombajnu przebiega intuicyjnie, dzięki czemu mogą pracować nim także mniej doświadczeni operatorzy.

Claas Tucano 580 dostępny jest także w wersji Montana, podobnie jak modele 570, 560, 450 i 430. Wszystkie modele Tucano są natomiast wyposażone w funkcję Dynamic Power, czyli inteligentny system zarządzania silnikiem, który dostosowuje moment obrotowy i moc do potrzebnej wydajności, co wpływa na oszczędność paliwa.

Funkcjami usprawniającymi pracę są natomiast automatyczne smarowanie łańcuchów, nowy system odsysania kurzu, który wpływa na widoczność pracy operatora, organizer na części eksploatacyjne, który pomieści śruby, nakrętki, nożyki, noże siekące i inne, dodatkowy uchwyt na smarownicę w schowku oraz znajdujący się tuż obok niego zbiornik do mycia rąk o pojemności 15 litrów.

Claas