fot. Claas

Niemiecka firma Claas specjalizująca się w produkcji maszyn rolniczych, ustanowiła nowy rekord Guinnessa.

Tate Mesbergen z Mesbergen Farms (USA) skosił 141,1 hektarów lucerny w ciągu ośmiu godzin, pracując maszynami niemieckiego producenta.

Poprzedni rekord świata, który został ustanowiony podczas koszenia trawy, został pobity aż 40, 5 hektara.

W akcji główną rolę odegrał Claas Axion 800 oraz kosiarka Claas Disco 1100 RC. Tate Mesbergen pracował z maksymalną prędkością wynoszącą 30 km/h w terenie i ponad 50 km/h podczas przemieszczania się pomiędzy czterema polami.

Kosiarka pracowała z efektywnością wynoszącą 17,6 ha/h, ścinając średnio 5,24 tony suchej masy z hektara.

? Nie wszystkie pola były blisko siebie, więc największym wyzwaniem było szybkie złożenie jednostek koszących do transportu i szybkie przemieszczanie się drogami ? stwierdził Mesbergen.

Podczas prac, nie wszystko szło zgodnie z planem. Dzień przed koszeniem pojawiały się przelotne deszcze, co opóźniło start o kilka godzin. Kierowca musiał również zrobić dwa nieplanowane postoje.

? Uderzyłem w coś na pierwszym polu i musiałem sprawdzić, czy kosiarka została uszkodzona. Na szczęście nic się nie stało i żadne z ostrzy nie wymagało wymiany. Drugi postój miał miejsce, aby sprawdzić, czy kosiarka została poprawnie złożona, zanim została przetransportowana na ostanie pole.

Claas musi teraz przesłać niezbędne dokumenty, aby rekord świata mógł zostać oficjalnie potwierdzony.

Claas