Niemieckie Towarzystwo Rolnicze ? Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft (DLG) nagrodziła markę Claas trzema srebrnymi medalami targów Agritechnica 2019, które odbędą się dniach od 10-16 listopada w Hanowerze.
Dwa medale zostały przyznane niemieckiej firmie za innowacyjne rozwiązania zastosowane w kombajnach serii Claas Lexion. Chodzi tutaj o system omłotowo-separujący APS Synfolow Walker oraz za system automatycznej regulacji rozdrabniacza słomy Cemos Auto Chopping. Trzeci medal zostały przyznany firmie Claas za rozwiązanie Cemos Auto Performance zastosowane w sieczkarni serii Claas Jaguar.
APS Synfolow Walker
System APS Synfolow Walker jest rozwiązaniem, które zastosowane zostało w najnowszych kombajnach Claas Lexion 5000 oraz Claas Lexion 6000. System młócący APS Synfolow Walker wyposażony jest w bęben przyśpieszający 450 mm, bęben młócący 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowy bęben separatora o średnicy 600 mm przed odrzutnikiem.
Duże średnice bębnów gwarantują jeszcze większą powierzchnię styku bębnów z klepiskami, co w połączeniu z synchronizacją prędkości obrotowej wszystkich bębnów, umożliwia płynny przepływ masy żniwnej. Płynna praca systemu przekłada się także na niskie zużycie paliwa i poprawia wzrost wydajności maszyny o nawet do 25%. Claas Lexion 5000 wyposażony jest w młocarnie o szerokości 1420 mm, a Claas Lexion 6000 o szerokości 1700 mm.
Wszystkie klepiska są regulowane hydraulicznie z kabiny za pomocą CEBIS, co sprawia, że system młócący APS Synfolow Walker, a co za tym idzie kombajn szybko dostosowuje się do wszelkich rodzajów upraw i warunków pracy. Ochronę przed zablokowaniem układu omłotowego zapewnia system ochrony przed przeciążeniem, a niezwykle precyzyjną kontrolę pracy młocarni zapewnia wychylny domłacający segment klepiska przed bębnem młócącym. System sprawdza się w omłocie wszystkich rodzajów zbóż przy prędkościach obrotowych bębna wynoszących od 160 do 920 obr/min.
Cemos Auto Chopping
Cemos Auto Chopping jest systemem, który pozwala zoptymalizować pracę kombajnu jednocześnie redukując zużycie paliwa. Pozwala on w sposób ciągły określać wilgotność i ilość słomy podczas omłotu oraz dostosowuje pozycje przeciwostrzy i fragmentu dna w rozdrabniaczu słomy do panujących warunków. Według informacji przekazanej przez firmę Claas, terminal Cemos Auto Chopping daje operatorowi możliwość wyboru, czy chce pracować z zachowaniem najwyższej jakości sieczki, czy też z najwyższą wydajnością.
Cemos Auto Performance
Cemos Auto Performance stosowany jest w sieczkarniach serii Claas Jaguar i daje możliwość utrzymania ustawionych obrotów silnika na stałym poziomie, przy jednoczesnej regulacji mocy i prędkości jazdy. Kiedy masa plonów wzrasta, najpierw wzrasta moc silnika, a następnie prędkość jazdy. Odwrotnie jest w przypadku spadku masy plonów ? wówczas moc silnika jest automatycznie redukowana. Cemos Auto Performance pozwala utrzymać stałą prędkość obrotową silnika oraz eliminować nagłe zmiany obciążenia. Przy wysokiej niezawodności działania i niższym zużyciu paliwa uzyskuje się równomierny przepływ materiału, a jak informuje Claas, Cemos Auto Performance znajdzie zastosowanie szczególnie w trudnych warunkach zbioru, pozwalając operatorowi skupić się na pozostałych czynnościach obsługowych.
Claas