trzoda chlewna
fot. Fotolia

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych poinformował, że złożył wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na potrzeby utylizacji zwierząt w ogniskach ASF.

KRIR informuje, że otrzymuje sygnały od rolników, którzy uważają, że firmy utylizacyjne zaprzestają odbioru padłych zwierząt z gospodarstw rolnych, twierdząc że wyczerpaniu uległy środki finansowe na ten znajdujące się w budżecie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Izby rolnicze poinformowały, że mając na uwadze sytuację gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą oraz kwestie bezpieczeństwa epidemiologicznego, zwróciły się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego o niezwłoczne przesunięcie środków finansowych w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przeznaczenie ich na powyższy cel.

Przypomnijmy, że pogłoski o wyczerpaniu się środków finansowych na utylizację padłych zwierząt pojawiły się już w zeszłym tygodniu. Wówczas doniesienia te zostały zdementowane przez resort rolnictwa oraz ARiMR.

KRIR