ubojnia
fot. Fotolia

Unia Europejska prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie współpracy handlowej z krajami Mercosur i z najnowszych doniesień wynika, że niebawem dojdzie do parafowania porozumienia w tej sprawie.

Przeciwne takiemu rozwiązaniu są takie państwa jak Irlandia, Francja, Belgia i Polska, które wnioskują o odłożenie podpisania umowy o wolnym handlu. Na mocy porozumienia, kraje Ameryki Południowej mogłyby eksportować do Unii Europejskiej większą ilość produktów rolnych, takich jak cukier, drób czy wołowina.

Chociaż przedstawiciele Komisji Europejskiej stwierdzili, że umowa handlowa z Mercosurem nie będzie mieć poważnych konsekwencji dla wrażliwych sektorów, przeciwna podpisaniu porozumienia jest także europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze ? Copa-Cogeca.

Copa-Cogeca uważa, że modele produkcji w krajach Ameryki Południowej ? między innymi w Brazylii opierają na znacznie niższych standardach środowiskowych, sanitarnych i fitosanitrnych niż standardy europejskie, co zwiększa pole do stosowania nieuczciwej konkurencji. Organizacja zauważa, europejski sektor rolny już teraz znajduje się silną presją, a dodatkowo będzie musiał mierzyć się z napływem ogromnej ilości produktów pochodzących z państw trzecich.

Copa-Cogeca twierdzi, że Unia Europejska zgodziła się na zbyt duże ustępstwa względem Mercosuru, nie otrzymując w zamian zbyt wiele. Dotyczy to przede wszystkim takich sektorów jak wołowina, drób, cukier, ryż, etanol i sok pomarańczowy.

Dodatkowo niepewna sytuacja wynikająca z negocjacji w sprawie brexitu oraz nieznany, przyszły kształt wspólnej polityki rolnej i budżetu Unii Europejskiej sprawia, że według Copa-Cogeca podpisanie umowy z Mercosurem będzie wywierać dodatkową presję na unijny sektor rolny.

? Europejscy rolnicy są w stanie dostosowywać się do coraz surowszych ograniczeń, mogą wdrażać coraz ambitniejsze środki, aby dostosować się do zmiany klimatu i wyzwań związanych z ochroną środowiska. Ale mogą to robić wyłącznie, jeśli UE nie będzie umniejszać ich wysiłków, pozwalając na import produktów od partnerów handlowych, którzy wspierają wycinkę lasów i praktyki rolne, które nie są akceptowane u nas ? uważa Pekka Pessonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca.

Copa-Cogeca