mięso drobiowe - obróbka
fot. Fotolia

W ostatnich tygodniach chińskie władze zdecydowanie zwiększyły intensywność wydawania zgód na wysyłkę mięsa drobiowego na swoje terytorium. 

W działaniach Chińczyków widać także strategię bardzo dużej dywersyfikacji wśród partnerów dostarczających mięso drobiowe, co nie jest dobrą informacją dla polskich producentów.

Na przestrzeni ostatnich kilku dni Chiny podpisały porozumienie z Francją, na mocy którego w ciągu roku do Chin trafi mięso o wartości 15 miliardów dolarów (głównie kaczki i gęsi). Warte podkreślenia jest również to, że Francja będzie mogła eksportować do Państwa Środka także wieprzowinę i wołowinę.

Oprócz porozumienia z Francją, Chiny dogadały się także ze Stanami Zjednoczonymi i upoważniły do eksportu 172 zakłady drobiarskie z tego kraju.

Dynamiczne wejście Stanów Zjednoczonych na rynek chiński może sprawić, że  polscy eksporterzy drobiu będą tylko tłem dla walki o chiński rynek jaka rozegra się między Brazylią, a Stanami Zjednoczonymi ? informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

KIPDiP