uprawa przedsiewna
fot. Fotolia

Ministerstwo finansów odpowiedziało na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych, która 19 grudnia 2018 roku zwróciła się z propozycją zmian przepisów dotyczących ubezpieczeń rolniczych pojazdów mechanicznych.

Na mocy aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) dla posiadaczy pojazdów mechanicznych (do takich pojazdów zaliczane są także ciągniki rolnicze i przyczepy) jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla właścicieli wszystkich pojazdów.

Ze względu na fakt, iż rolnictwo jest specyficzną branżą, w której znaczna część pojazdów mechanicznych użytkowana jest sezonowo, intencją KRIR było wprowadzenie możliwości okresowego ubezpieczenia OC na ciągniki i przyczepy rolnicze.

Biorąc pod uwagę regulacje systemowe jak i główny cel jakiemu ma służyć przedmiotowe ubezpieczenie (ochrona potencjalnych poszkodowanych osób trzecich), resort finansów orzekł jednak, że nie ma planuje zmian systemowych w zakresie umożliwienia okresowego zawierania umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych dotyczących ciągników rolniczych oraz przyczep, bez konieczności wcześniejszego wyrejestrowania danego pojazdu.

KRIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Podaj swoją nazwę użytkownika