fot. Lely

Chociaż w hodowli bydła na przestrzeni lat doszło do kilku bardzo istotnych zmian, takich jak postęp genetyczny czy ewolucja w żywieniu, najistotniejszą kwestią zawsze pozostanie dobrostan zwierząt.

Mimo że z pozoru ich funkcja wydaje się być niezbyt istotna, czochradła dla bydła znacząco podnoszą komfort bytowania zwierząt, zwiększają ich dobrostan, zdrowotność, a także podnoszą produktywność stada.

W tym roku minęło 10 lat, od kiedy firma Lely wprowadziła na rynek czochradło dla krów Luna. Sukces tego produktu sprawił, że holenderski producent maszyn i urządzeń rolniczych z siedzibą w Maassluis, wprowadził na rynek nową wersję czochradła.

Nowa wersja Lely Luna posiada bardziej wydajny silnik i zabezpieczenia chroniące go przed wodą i kurzem. 

Producent twierdzi, że nowy i bardziej wydajny silnik sprawia, że maszyna zużywa nie tylko o 40% mniej energii niż poprzednia wersja, ale generuje także mniej ciepła.

Urządzenie włącza się, gdy zwierzę dotknie szczotki, która ma dwa kierunki obrotu. To sprawia, że włosie wolniej się skraca w porównaniu z czochradłami jednokierunkowymi.

Lely podkreśla, że pielęgnacja za pomocą czochradła Luna, zapewnia krowom zdrową i lśniącą sierść, pobudza krążenie krwi, stado jest spokojniejsze i bardziej produktywnego stada i poprawia higienę zwierząt, mówi Lely.

Lely