fot. Moja Rola

Czy zakaz handlu w niedzielę, który od 11 marca zacznie obowiązywać w wybrane weekendy w Polsce będzie mieć wpływ na gospodarstwa role? Z teoretycznego punktu widzenia nie. Przysłowiowe schody mogą się jednak zacząć w momencie, kiedy w gospodarstwach rozpoczną się prace żniwne.

Żniwa to prawdziwy poligon nie tylko dla ludzi, ale i dla sprzętu. Okres zbiorów zbóż jest najintensywniejszym momentem dla maszyn i sprzętu użytkowanego w rolnictwie i to właśnie wtedy dochodzi do największej liczby awarii. Rolnicy chcąc maksymalnie wykorzystać sprzyjającą pogodę, muszą szybko interweniować, a zakaz handlu i zamknięte sklepy sprzedające maszyny i części rolnicze, mógłby okazać się prawdziwą traumą.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych prowadziła intensywne prace, aby w ustawie zakazującej handlu w wybrane niedziele w okresie 1 czerwca – 30 września każdego roku kalendarzowego znalazł się zapis umożliwiający sprzedaż podmiotom działającym w branży rolniczej.

W wyniku tych starań udało się doprowadzić do sytuacji, że w szczycie sezonu prac gospodarskich, podmioty handlujące sprzętem rolniczym pracować będą na niezmienionych zasadach. To dobra informacja dla rolników w kontekście letnich prac polowych.

Ponadto ustawie znalazł się również zapis, który będzie umożliwiał przeprowadzenie wystaw i targów na takich samych zasadach jak dotychczas. Oznacza to, że podczas festynów, targów i innych wydarzeń, nie będzie obowiązywał niedzielny zakaz handlu.

PIGMiUR