uprawa rzepaku
fot. Krzysztof Przepióra

Przebieg pogody, dobór odmiany czy nawożenie roślin to czynniki, które kształtują plon rzepaku ozimego w Polsce. Na pogodę niestety wpływu nie mamy, dlatego warto odpowiednio zadbać o pozostałe z wyżej wymienionych elementów.

Właściwy dobór odmiany powinien być dostosowany do stanowiska, regionu czy intensywności uprawy. Należy także wziąć pod uwagę termin i głębokość siewu oraz obsadę roślin na 1m2. Przyjmuje się, że najbardziej optymalnym terminem siewu rzepaku ozimego jest II połowa sierpnia, czyli ok 10-12 tygodni przed zahamowaniem wegetacji jesiennej rzepaku.

Głębokość siewu waha się w granicach 1,5-3,5 cm i uzależniona jest od rodzaju gleby. Na stanowiskach wilgotnych i zwięzłych należy siać go płycej, natomiast na lekkich i przesuszonych odpowiednio głębiej. Poprawnie dobrana obsada pozwala roślinie na prawidłowy rozwój, a także osiągnięcie właściwego pokroju przed zimą (10-12 liści właściwych, szyjka korzeniowa o średnicy powyżej 1 cm).

Niekorzystna może okazać się zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka obsada roślin. Ta pierwsza przyczynia się do zbyt szybkiego wzrostu rzepaku jesienią, natomiast w sytuacji gdy rośliny rosną w zbyt dużym zagęszczeniu konkurują ze sobą o składniki pokarmowe, są bardziej narażone na choroby i szkodniki czy wolniej się rozwijają.

Innym z podstawowych czynników kształtujących plon jest nawożenie. Uważa się, że najbardziej plonotwórczym składnikiem pokarmowym, który powinniśmy dostarczyć roślinie jest azot.

Warto pamiętać, iż w sytuacji gdy przedplon stanowiły rośliny bobowate, zmniejsza się zapotrzebowanie na ten pierwiastek dostarczany z nawozem. Dostarczenie go wpływa m.in. na wolniejsze starzenie liści, silniejsze wykształcenie pędu głównego, zwiększoną liczę pędów bocznych czy łuszczyn, co przekłada się na wysokość otrzymanego plonu.

Moja Rola