Dziki
fot. Fotolia

Dania jest zdecydowana, aby wybudować ogrodzenie wzdłuż swojej granicy, aby chronić rodzimą hodowlę trzody chlewnej przed wirusem afrykańskiego pomoru świń.

68 kilometrowe ogrodzenie o wysokości 1,5-metra ma zostać zbudowane wzdłuż granicy z Niemcami do grudnia 2019 roku.

Duńczycy wierzą, że ogrodzenie powstrzyma migrację dzików i w konsekwencji zastopuje rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń, który w perspektywie czasu zagraża Niemcom, a co za tym idzie także Duńczykom.

Hodowla trzody chlewnej w Danii wciąż rośnie, a liczba zarejestrowanych sztuk na dzień 1 kwietnia 2018 roku wyniosła 12,7 miliona sztuk, dlatego zdaniem duńskiego rządu konieczne jest podjęcie środków, które w przyszłości zapobiegałyby wtargnięciu choroby.

Projekt budowy ogrodzenia spotkał się jednak z krytyką i obawami ekologów, ponieważ migracja innych dzikich zwierząt przez granicę jest niezbędna do utrzymania populacji i ekosystemów. Wiele osób jest również niezadowolonych z wysokiego kosztu budowy ogrodzenia, który wynosi 11 milionów euro.

Pojawiają się również opinie, że ogrodzenie raczej nie spełni swojego zadania, ponieważ szlak migracji dzików obejmuje wiele zbiorników wodnych, dróg i linii kolejowych, które oddzielają Niemcy od Danii.

Czy budowa ogrodzenia uchroni Danię przed wirusem ASF? Wszystko zweryfikuje czas, aczkolwiek pojawienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń w jednym z chińskich stad świń na początku miesiąca, było niepokojącym przypomnieniem, że choroby nie respektują granic, a czujność jest kluczem do zapobiegania dalszym epidemiom.

TPS