fot. Fotolia

Unia Europejska po raz pierwszy zastosowała kryterium dobrostanu kur niosek jako warunek korzystania z preferencji taryfowych przy podpisywaniu umów handlowych z eksporterami jaj z tzw. Państw trzecich ? informuje brytyjski The Guardian.

Kryterium przestrzegania dobrostanu dotyczy przede wszystkim państw z bloku Mercosur. Oznacza to, że na terytorium Unii Europejskiej będą mogły być przywożone jaja bez cła, pod warunkiem, że państwa Mercosur będą przestrzegać przepisów dobrostanu kur obowiązujących w Unii Europejskiej.

Dotychczas powyższe regulacje miały jedynie charakter aspiracyjny, a to oznaczało, że państwa starające się o eksport na terytorium Unii Europejskiej musiały dążyć do uzyskania zgodności z wysokimi wymaganiami unijnymi.

Obserwatorzy negocjacji z krajami Mercosur uważają, że zastosowane kryterium jest ważnym punktem zwrotnym w polityce handlowej Unii Europejskiej.

Copa ? Cogeca, czyli organizacja reprezentująca europejskich rolników wezwała z kolei władze unijne do ustanowienia podobnych regulacji w zakresie standardów dobrostanu drobiu w dwustronnych umowach handlowych.

KIPDiP / The Guardian