mięso drobiowe
fot. Fotolia

Republika Południowej Afryki od dłuższego czasu uważana jest za jeden z najbardziej obiecujących kierunków eksportowych dla polskiego drobiu.

Warto nadmienić, że do niedawna RPA było największym importerem mięsa drobiowego z Europy w ogóle, jednak sytuacja zaczęła zmieniać się wraz z wybuchem epidemii ptasiej grypy, która miała miejsce w 2016 roku.

Wówczas dostawy z Polski i Europy zostały zawieszone i chociaż aktualnie rynek RPA jest otwarty na dostawy drobiu, ich skala jest obecnie o wiele mniejsza niż przed wybuchem epidemii.

W związku z pojawieniem się epidemii ptasiej grypy w Europie, RPA nawiązało współpracę handlową z Brazylią i Stanami Zjednoczonymi, które do dnia dzisiejszego eksportują na terytorium tego kraju, stanowiąc konkurencję dla państw europejskich.

Oprócz silnej konkurencji ze strony Brazylii i USA, na niekorzyść producentów z Polski oraz z innych krajów europejskich wpływa fakt, że od kilku miesięcy drobiarstwo w RPA intensywnie się rozwija i ma coraz większy udział w zaspokajaniu  miejscowego popytu.

Źródło: www.kipdip.org.pl