krowy - dzwonki pasterskie
fot. Fotolia

Spór o to, czy dzwonki pasterskie są uciążliwe dla sąsiadów właścicieli bydła, nie trafił do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Sędziowie oddalili sprawę ze względu na brak odpowiednich podstaw ? poinformowano tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Konflikt ma miejsce w miejscowości Holzkirchen w Bawarii. Małżeństwo mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa rolnego zajmującego się hodowlą bydła, pozwało jego właściciela, ponieważ krowy wypasające się na pastwisku wywołują hałas nosząc dzwonki pasterskie.

W kwietniu Wyższy Sąd Okręgowy w Monachium nie widział powodu, aby krowy poruszały się na pastwisku bez dotychczasowego oznakowania. Dodatkowo sędziowie nie zezwolili na rewizję, ponieważ rolnik przestrzega wcześniejszej umowy sądowej, zgodnie z którą krowy z dzwonkami mogą wypasać się tylko w bardziej odległej części łąki ? w odległości około 20 metrów od majątku skarżącej się pary.

Małżeństwo mieszkające w pobliżu gospodarstwa nie daje jednak za wygraną. Ponieważ ostatnia skarga złożona przez męża została oddalona, jego małżonka złożyła osobną skargę. Sprawa nadal toczy się przed Wyższym Sądem Okręgowym w Monachium.

Źródło: www.agrarheute.com